Ako sa stať vodcom svorky

Zo všetkých otázok je „Ako sa stať vodcom svorky“ jedna z najdôležitejších. Tiež vám pomôže presvedčiť Vášho psa o tom, že ste naozaj jeho pánom. Predstavte si vodcu svorky ako toho, ktorý robí všetky dôležité rozhodnutia – kam pôjdete na prechádzku, ako sa zachováte v určitých situáciách a ako zareagujete na všetky tie podivné veci, ktoré sa vonku dejú.

Bez tohto kroku Vášho psa nevycvičíte!

Keď pochopíte, ako svorky fungujú, hneď si uvedomíte dôležitosť jej vodcu, ktorý má na starosť všetky rozhodnutia. Keď je totiž necháte na svojom psovi, je veľká pravdepodobnosť, že sa situácia zvrhne a stane sa nejaký prúser.

Aby ste pochopili, ako sa stať vodcom svorky, musíte najprv pochopiť, že nasledujúce veci pre psa vôbec nič neznamenajú …

Aké auto riadite, aký veľký je váš dom, koľko peňazí si zarobíte alebo koľkých jazykmi hovoríte. Psovi je to úplne jedno.

Nemalo by Vám stačiť to, že si Váš pes sadne pred tým, než mu dáte jedlo. Rovnako tak natrénované prechádzanie dverami by malo byť samozrejmosťou.

Ovládanie psa silou tiež nie je správny spôsob ako sa stať vodcom svorky. V skutočnosti sa Vám to totiž môže zle vrátiť, keď pes pochopí, že je to všetko o fyzickej sile. Síce ho tak donútite k poslušnosti, ale nepresvedčíte ho o tom, že si na pozíciu vodcu svorky zaslúžite trochou šikanovania.

Takže ako sa stať vodcom svorky?

Všetci psi všetkých rás na celom svete určujú a vnímajú vodcu svorky rovnako. Najlepší spôsob, ako sa to naučiť, je sa na to pozerať na videách. Tak som to robil ja skrze jednu internetovú stránku, vďaka ktorej som zistil, ako vycvičiť psa.

Dôležité je prevziať kontrolu nad týmito návyky:

  • Musíte v pokoji zvládať situácie, keď pes šteká a varuje Vás pred nebezpečenstvom – a to kedykoľvek, kedy pes niečo vníma ako potenciálne nebezpečné.
  • Na prechádzkach by vás pes nemal nikdy ťahať a to ani zo začiatku! Len z videí sa môžete naučiť ako svojho psa správne vodiť na prechádzku!
  • Ak ste vodcom svorky, mal by Váš pes byť schopný si oddýchnuť a byť v dome v úplnom pokoji. Pokiaľ je Váš pes väčšinou nepokojný a neschopný odpočívať, tak sa snaží zastávať pozíciu vodcu svorky.
  • Vedieť nechať svojho psa odpočinúť je úzko spojené so spôsobom, ako svojho psa vítate, keď prichádzate domov. Musíte sa na to pozrieť na videu. Je to síce drobný detail, ale závisí na tom rozdiel medzi tým, či ste vodcu, alebo ten, ktorý sa nechá viesť.
  • Tiež je dôležité správne svojho psa kŕmiť – a je to zložitejšie než povedať mu pred jedlom aby si sadol. Ak máte psa, ktorý „nie je motivovaný jedlom“, tak vás možno čaká prekvapenie!

Existuje jedna stránka, ktorá vám presne ukáže, ako sa stať vodcom svorky a ako zásadná môže byť zmena vášho správania.